KILKA CIEKAWOSTEK

• autor: lksgrzegorzowice, 2013-01-17 16:03

ROZWIŃ NEWSA

1 – tyle sezonów musi kopać piłkę gracz drugoligowej Wisły Płock (wicelider grupy wschodniej), żeby zarobić na średniej klasy samochód (opel, suzuki o pojemności 1600).

2 – tyle zaś pierwszoligowy piłkarz (grający w klubie walczącym o awans do Ekstraklasy), żeby zarobić na mieszkanie (50 metrów kwadratowych).

3 – procent od wysokości kwoty transferu piłkarza pobiera od drugoligowych klubów PZPN.

4 – liczone w miesiącach zaległości w wypłatach piłkarzy Resovii, chociaż według wysokości stawek umów kontraktowych piłkarze czwartej po rundzie jesiennej drużyny drugiej ligi grupy wschodniej zaliczani są do najlepiej zarabiających (tylko na papierze).

5 – tylu obcokrajowców może jednocześnie grać w zespole rywalizującym na zapleczu Ekstraklasy. W Cracovii przybyszom zaoferowano dziewięć etatów, w Warcie Poznań i Dolcanie Ząbki ani jednego.

10 – kosztuje średnio wejście na mecz drugiej ligi. To również najtańsza wejściówka w pierwszej lidze, a najdroższe bilety w tej klasie rozgrywek kosztują 20 złotych.

20 – dzienny koszt zużywanej przez piłkarzy wody do picia.

200 – stypendium dla uczącego się piłkarza na poziomie ligi okręgowej, całkowity koszt wyjazdu kibica Arki na mecz do Legnicy (przejazd, bilet i wyżywienie, bo firmy ochroniarskie nie wpuszczają szalikowców na trybuny z kanapkami).

300 – koszty pracy trzech sędziów w rozgrywkach A-klasy, wprawdzie za jednego arbitra płaci się 120 złotych, z tym że liniowi brani są wówczas z łapanki. To również cena przyjazdu i obecność na stadionie w trakcie meczu ligowego karetki pogotowia.

600 – koszt wynajęcia boiska na mecz w rozgrywkach B-klasy, w poprzednim sezonie miejskie ośrodki sportu i rekreacji, zarządzające miejskimi obiektami sportowymi, pobierały połowę tej opłaty.

700 – średni zysk z biletów na meczach trzecioligowej drużyny z Działdowa (3 procent rocznego budżetu), tymczasem jednorazowa opłata pracy sędziów w tej klasie rozgrywek wynosi 1400 złotych (pobierana po meczu, do ręki i w gotówce, mimo że cały świat korzysta z przelewów elektronicznych). Młodzi piłkarze Startu mogą jednak liczyć na wsparcie sponsora i władz miasta.

1 000 – koszt cateringu (z alkoholem) dla VIP-ów podawanego we własnym zakresie w przerwach meczów w pierwszoligowych klubach. Firmy cateringowe liczą od 60 do 70 złotych za osobę, co w przypadku 40 osób podwaja koszty.

1 200 – koszt przydziału dodatkowej mocy energetycznej niezbędnej przy montażu sztucznego oświetlenia na piłkarskim obiekcie.

1 500 – tyle inkasują juniorzy, którzy dopiero zgłaszają aspiracje do pierwszej drużyny Lechii Gdańsk.

2 000 – wysokość miesięcznej umowy-zlecenia lekarza opiekującego się zespołem pierwszej ligi. W przypadku dobrych wyników doktorzy partycypują w podziale premii.

3 000 – przeciętny zysk ze sprzedaży biletów na mecze drugiej ligi, również najniższa pensja w pierwszej lidze (dawniej określanej ligą drugą). Tak niska kwota znalazła się podobno w zapisie kontraktowym Adriana Sikory. Prócz miesięcznej pensji były napastnik Groclinu mógł dotąd liczyć w Piaście Gliwice na premie meczowe, choć o te akurat było mu niełatwo.

3 500 – ponoszona w całości przez kluby drugiej ligi łączna opłata dla czterech sędziów, delegata i obserwatora PZPN w meczach ligowych.

4 000 – wydatek, jaki co dwa tygodnie ponoszą pierwszoligowe kluby z tytułu organizacji meczów ligowych – w sezonie organizują 17 spotkań (bez kosztów diet – 3854 zł – dla czterech sędziów i dwóch obserwatorów, które w bieżącym sezonie przejął na siebie PZPN).

5 000 – miesięczne koszty medykamentów (maści, plastry, bandaże, środki znieczulające) wykorzystywanych przez kadrę piłkarzy, to również najwyższa pensja kierownika pierwszoligowej drużyny (najniższe kształtują się na poziomie 2000). Również uposażenie Dominika Furmana, pomocnika Legii Warszawa, który występuje jeszcze na juniorskim kontrakcie. Po rundzie jesiennej Furman obwołany został jednym z objawień ekstraklasy, należy więc przypuszczać, że niedługo podpisze nową umowę i jego wynagrodzenie znacznie wzrośnie. Piątkę inkasują także jego klubowi koledzy Daniel Łukasik i Jakub Kosecki. Ten ostatni lada chwila powinien przedłużyć umowę z Legią i zacząć zarabiać adekwatnie do roli, jaką odgrywa w klubie. Bo na razie swój budżet mógł podreperować tylko licznymi premiami.